Av.Hüseyin Derin Yarsuvat

Yarsuvat Hukuk Bürosu ‘nun kurucularından avukat Hüseyin Derin Yarsuvat 1943 senesinde doğmuş olup,  1949 yılında girdiği Galatasaray’da 12 yıl yatılı okudu. Eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, Barış Manço, Gazeteci Mehmet Ali Birand, Prof. Dr. Barlas Tolon ile tiyatro ve televizyon oyuncusu Şevket Altuğ yakın arkadaşlarındandı. Bir çok büyükelçi ve diplomat da sınıf arkadaşları arasında yer aldı.
Lisede hukuk öğretmeni
1962 yılında Galatasaray Lisesi, 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1968 yılında İstanbul Barosu’na kaydolan Yarsuvat 1963-1967 yılları arasında kurucusu olduğu Türkiye Tekstil İşveren Sendikası’nın sözcülüğünü, 1967-1969 yılları arasında ise Jandarma Genel Komutanlığı’nda İşçi ve İşveren İlişkileri Bölüm Başkanlığı, İstanbul Polis Eğitim Akademisi’nde Ceza Usul Hukuku Hocalığı, 1983-1990 arasında da Galatasaray Lisesi’nde Hukuk Öğretmenliği yaptı.
15 yıl çelik yelekle gezdi
1970’li yıllarda  işçi eylemlerinin tırmanışa geçtiği sıralarda, İstanbul’daki 1 Mayıs gibi mahallelerde halk mahkemelerinin kurulduğu günlerde Hüseyin Derin Yarsuvat ile birkaç arkadaşı ölüme mahkum edildi. Yarsuvat, MİT ajanı olarak suçlandı ve 15 yıl çelik yelekle dolaştı. Hüseyin Derin Yarsuvat 1978 yılında basın dünyasına girdi ve 5 yıl Denge dergisini çıkardı.

 

1990-1993 yılları arasında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Disiplin Kurulu üyeliği ve 2002-2005 yılları arasında TÜRVAK Radyo TV Okulu’nda Medya Hukuku Öğretmenliği yapan Yarsuvat Galatasaray Kulübü üyesiydi.

 

Av.Hüseyin Derin Yarsuvat

Ünlülerin avukatlığını yaptı

Fransızca ve İngilizce bilen Yarsuvat her yıl en çok vergi veren avukatlar arasında üst sıralarda yer aldı. Birçok ünlünün avukatlığını yaptı.

 

Kardeşi Duygun Yarsuvat da hukukçuluğu seçmiş, ünlü bir avukat olmuştu. Annesi Nimet hanım da Türkiye’nin ilk kadın hukukçularından biri olarak tanındı.

 

Ünlü avukat Duygun Yarsuvat’ın ağabeyi olan ve  Galatasaray’ın yedinci sınıfında spora başlayan Yarsuvat’ın aletli jimnastik ve boksta Galatasaray Müzesi’ne kazandırdığı birçok kupası vardı. Ata binmek en büyük merakları arasındaydı. Günde 4 paket sigara içen Yarsuvat, uygulanan program sonucu sigarayı bırakmıştı. 22.05.2012 tarihinde vefat etti.

Bu yazı Avukatlar kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın