Kategori arşivi: Danıştay

İbrahim Topuz

İbrahim Topuz, 15 Kasım 1963 tarihinde Burdur`un Bucak ilçesinde dünyaya geldi. Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü`nü bitirdi. 2001 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Bölümü`nde yüksek lisans çalışmasını tamamladı. Topuz`un çok sayıda yayınlanmış kitabı ve … Okumaya devam et

Danıştay, Diğer, Savcılar kategorisine gönderildi | , , , , ile etiketlendi | Yorum bırakın

Halil Koç

Halil Koç, 05 Eylül 1966 tarihinde Konya`nın Ilgın ilçesine bağlı Bulcuk köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya`da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden 1988 yılında mezun oldu. 08 Ocak 1991 tarihinde idari yargı hakim adayı olarak … Okumaya devam et

Danıştay, Diğer, Hakimler kategorisine gönderildi | , , , , ile etiketlendi | Yorum bırakın

Ahmet Berberoğlu

26 Eylül 1971 tarihinde Ankara`da doğan Ahmet Berberoğlu, Yıldırım Beyazıt Endüstri Meslek Lisesi`ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi`nden 1994 yılında mezun oldu. 8 Haziran 1997 tarihinde Danıştay Tetkik Hakimi olarak mesleğe başladı. Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü Kentleşme ve … Okumaya devam et

Danıştay, Hakimler, Savcılar kategorisine gönderildi | , , , , ile etiketlendi | Yorum bırakın

Mustafa Birden

Mustafa Birden 01.06.1946 tarihinde Kırıkkale’de doğmuştur. Kırıkkale Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1968 yılında mezun olmuştur. Mustafa Birden 31.05.1971 tarihinde Danıştay Yardımcısı unvanıyla mesleğe başlamış, İstanbul İdare Mahkemesi Başkanlığı yapmıştır. Ankara İdare Mahkemesi Başkanlığı görevini sürdürürken 21.12.1994 tarihinde Danıştay … Okumaya devam et

Danıştay, Hakimler kategorisine gönderildi | , , ile etiketlendi | Yorum bırakın

Nusret Metya

İlk Danıştay başkanı olan Nusret Metya 1877 yılında doğmuştur. Mekteb-i Mülkiye’yi bitirmiş, Danıştay’ın ilk kuruluşunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce 23.06.1927 tarihinde Danıştay Başkanlığına seçilmiş, 02.06.1931 tarihinde görev değişikliği nedeniyle Danıştay Başkanlığından ayrılmıştır. Nusret Metya Türkiye Cumhuriyetinin ilk Danıştay başkanıdır.

Danıştay kategorisine gönderildi | , ile etiketlendi | Yorum bırakın

Reşat Mimaroğlu

Eski danıştay başkanı Reşat Mimaroğlu 1880 yılında doğmuştur. Reşat Mimaroğlu Mekteb-i Mülkiye’yi bitirmiş, Danıştay’ın kuruluşunda 23.06.1927 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce Tanzimat Dairesi Reisliğine, 22.03.1931 tarihinde Danıştay Başkanlığına seçilmiştir. 29.12.1938 tarihinde kendi isteğiyle emekliye ayrılmıştır.

Danıştay kategorisine gönderildi | , ile etiketlendi | Yorum bırakın

İsmail Hakkı Göreli

Danıştay eski başkanlarından İsmail Hakkı Göreli 1879 yılında doğmuştur. Mekteb-i Mülkiye’yi bitirmiştir. İsmail Hakkı Göreli 11.06.1927 tarihinde Mülkiye Dairesi Reisliğine seçilmiş, daha sonra Tanzimat Dairesi Reisi olmuştur. 24.01.1939 tarihinde seçildiği Danıştay Birinci Başkanlığı görevinden 14.07.1947 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrılmıştır

Danıştay kategorisine gönderildi | , , ile etiketlendi | Yorum bırakın

Selahattin Odabaşıoğlu

Danıştay eski başkanı Selahattin Odabaşıoğlu 1885 yılında doğmuş, Hukuk Mektebini bitirmiş, 11.06.1936 tarihinde Danıştay Üyeliğine seçilmiştir. Beşinci Daire ve Birinci Daire Başkanlıklarında bulunduktan sonra 28.04.1949 tarihinde; 14.07.1947 tarihinden itibaren vekaleten ifa etmekte olduğu Danıştay Birinci Başkanlığına seçilmiştir.  Danıştay başkanı Selahattin … Okumaya devam et

Danıştay kategorisine gönderildi | , ile etiketlendi | Yorum bırakın

Hazım Türegün

Danıştay eski başkanlarından Hazım Türegün 1891 yılında doğmuş, Hukuk Mektebini bitirmiş, 11.06.1936 tarihinde Danıştay Üyeliğine, 26.12.1942 tarihinde İkinci Daire Başkanlığına ve 14.01.1952 tarihinde de Danıştay Birinci Başkanlığına seçilmiştir. Hazım Türegün 08.05.1954 tarihinde Milletvekili seçilmesi üzerine emekliye ayrılmıştır.

Danıştay kategorisine gönderildi | , , ile etiketlendi | Yorum bırakın

İbrahim Senil

Eski danıştay başkanı İbrahim Senil 1903 yılında doğmuş, İstanbul Darülfünun Hukuk Fakültesini bitirmiş, 16.05.1947 tarihinde Danıştay Üyeliğine, 13.02.1959 tarihinde Birinci Daire Başkanlığına ve 22.09.1960 tarihinde de Danıştay Birinci Başkanlığına seçilmiştir. İbrahim Senil 25.05.1962 tarihinde Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçilmesi üzerine bu … Okumaya devam et

Anayasa Mahkemesi, Danıştay kategorisine gönderildi | , , ile etiketlendi | Yorum bırakın