Cevdet Menteş

Cevdet Menteş 1915 yılında Bitlis’te doğmuştur. İstanbul Erkek Lisesi’ni 1934 senesinde bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girmiş ve buradan da 1937 yılında mezun olmuştur.

Meslek hayatına 1 Kasım 1938 tarihinde başlayan Cevdet Menteş, sırasıyla; Torbalı, Salihli ve Aydın C.Savcılıkları ile İzmir Asliye Ceza Hâkimliği görevlerinde bulunmuştur.

28 Şubat 1958’de Yargıtay Üyeliğine seçildikten sonra, Yedinci Ceza Dairesi Başkanlığı görevini 27 Ekim 1967’den 13 Eylül 1972’ye kadar sürdüren Cevdet Menteş, 13 Eylül 1972 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilmiştir.

Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca ikinci kez Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilen Cevdet Menteş, 13.7.1980 günü yasal yaş sınırı nedeniyle bu görevinden emekliye ayrılmıştır.

Emekli olduktan sonra, Kontenjan Senatörlüğüne seçilmiş ve bu görevde bir süre bulunduktan sonra da Türkiye Cumhuriyeti’nin 44.Hükümeti’nde Adalet Bakanı olarak görev almıştır.

Cevdet Menteş’in “Kaçakçılık Mevzuatı ve Tatbikatı”, “Türk Parasının Kıymetini Koruma (Kambiyo)” ve “Vergi Kaçakçılığı Mevzuatı” ile “Özel Cezalı Kanunlar”adlı yayınlanmış eserleri vardır.

Cevdet Menteş 14.10.2002 tarihinde vefat etmiştir.

Bu yazı Hakimler, Yargıtay kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın