İsmet Arslan

A. İsmet Arslan 26.4.1936 tarihinde Elazığ’da doğmuştur. Ankara Gazi Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1960 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Kayseri’de yedeksubay olarak yapmıştır.

Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlayan İsmet Arslan; sırasıyla Gürpınar ve Kulu Hakimliği, Polatlı Hukuk Hakimliği, Ankara Sulh Hukuk ve Asliye Hukuk Hakimliği görevlerinde bulunmuştur.

21.02.1980 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen A.İsmet Arslan, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca ilk kez 17.5.1990 ve ikinci kez 31.05.1994 tarihinde Yargıtay Onüçüncü Hukuk Dairesi Başkanlığına; 21.01.1997 tarihinde de Yargıtay Büyük Genel Kurulunca Yargıtay Birinci Başkanvekilliğine (Hukuk) seçilmiştir. 26.04.2001 tarihinde yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Medeni Hukuk ve Borçlar Hukuku konularında master yapan Arslan’ın “1073 Sayılı Yasanın Getirdiği Yenilikler” ve “Ceza Hukuk Kurallarının Haksız Fiilden Doğan Tazminat Taleplerine Etkisi”adlı eserleri vardır.

Bu yazı Akademisyenler, Hakimler, Yargıtay kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın