Mustafa Kazım Akdoğan

Mustafa Kazım Akdoğan 1914 yılında Kastamonu’da doğmuştur. İstanbul Hukuk Fakültesini 1937 yılında bitirdikten sonra, 9 Eylül 1939 tarihinde Yalvaç C.Savcı Yardımcısı olarak mesleğe girmiş, sırasıyla Zonguldak C.Savcı Yardımcılığı, Ankara Millî Korunma Savcı Yardımcılığı, Yüce Divan Raportörlüğü, Yargıtay Raportörlüğü, Çankırı Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Ankara Asliye Ceza Hâkimliği ve Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığında bulunmuştur.

Mustafa Kazım Akdoğan 8 Mart 1958 tarihinde Yargıtay Üyeliğine atanmıştır. Yargıtay Üçüncü Ceza Dairesi ve Yüksek Seçim Kurulu Üyeliğinde ve 5 Ekim 1964 tarihinden itibaren Yargıtay Altıncı Ceza Dairesi Başkanlığında, Birinci Başkanlık Divanı Üyeliğinde ve 15.11.1973 – 17.10.1975 tarihleri arasında Yargıtay Birinci Başkanvekilliği, 16.10.1975 – 04.10.1979 tarihleri arasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulunmuştur.

Mustafa Kazım Akdoğan 4 Ekim 1979 tarihinde yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılmıştır. 22 Aralık 1999 tarihinde vefat etmiştir.

Bu yazı Hakimler, Savcılar, Yargıtay kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın