Abdurrahman Yalçınkaya

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman YalçınkayaŞu anda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı olan Abdurrahman Yalçınkaya; 10.03.1950 tarihinde Şanlıurfa’da doğmuştur. Ankara Yıldırım Beyazıt Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1973 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Tuzla’da kısa dönem olarak yapmıştır.

Ankara hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Yalçınkaya; sırasıyla Acıpayam, Bulanık Hâkimliği, Gürün Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Gürün Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı, Silifke Hakimliği ve Yargıtay Tetkik Hakimliği görevlerinde bulunmuştur.

14.04.1998 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Abdurrahman Yalçınkaya, Yargıtay Yedinci Ceza Dairesi Üyesi iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca gösterilen  adaylar  arasından, Cumhurbaşkanı’nca 21.06.2004 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı vekilliğine seçilmiş, bu görevini sürdürmekte iken Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından Cumhurbaşkanı’nca 01.05.2007 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilmiş ve 21.05.2007 tarihinde görevine başlamıştır. İngilizce bilen Yalçınkaya, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bu yazı Savcılar, Yargıtay kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Abdurrahman Yalçınkaya için 1 cevap

  1. admin der ki:

    Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı olan Abdurrahman Yalçınkaya, DTP’nin kapatılması için iddianame düzenlemiş ve ayrıca AKP hakkında kapatma istemli olarak iddianame düzenlemiştir.
    AKP’nin kapatılması hakkındaki iddianamenin tam metni http://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=35583 sayfasınan indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın